ALLIN > חינוך ונוער > נעים להכיר > הקסם של סטפני

הקסם של סטפני

הקסם של סטפני

תכירו את סטפני קרמן: היא בת 42, נשואה ואם לשניים, בעלת תואר ראשון בניהול ותקשורת באוניברסיטה הפתוחה. ספר הילדים שלה "קסם האיי-בי-סי" הוא לא עוד ספר. המטרה שלו לסייע לילדים שלכם ללמוד את אותיות השפה האנגלית בשיטה ייחודית המבוססת על זיכרון צילומי ושמיעתי (ליווי מקצועי של עדי גפני, איור של איל אילת).

"הרעיון נולד בעקבות קושי אישי של בתי שקד בלמידה בעל פה", היא מספרת לנו. "שקד לא הייתה מסוגלת לזכור 26 אותיות גדולות ועוד 26 אותיות קטנות, ומרוב תסכול היא הצהירה שהיא לא מעוניינת ללמוד אנגלית. מיד זיהיתי את הבעיה שנוצרת לנו ממש מתחת לאף והבנתי שטבילת האש הראשונה שלה לתוך השפה החשובה הזו, הופכת לסוג של טראומה בעלת פוטנציאל ללוות אותה מילדות ועד הבגרות.

"ישבתי עם עצמי וחשבתי, איך אני משנה את התמונה עבורה? מצד אחד, ככה לומדים אותיות עוד מאז שאני הייתי ילדה, בעל פה. מצד שני, לא יכולתי שלא לשאול את עצמי, למה לא לעשות את זה אחרת? למה לא לעצור לרגע ולצאת מהקופסה? וזה בדיוק מה שעשיתי. המצאתי עבורה שיטה שונה משיטת הלימוד המסורתית, והרצון לעזור לכמה שיותר ילדים ולשנות גם עבורם את המציאות גרם לי להוציא לאור את 'קסם האיי-בי-סי' עם הוצאת סטימצקי. 

 איך עובדת השיטה?

"השיטה יוצקת תוכן והגיון, שמתבטאים בזיכרון צילומי ושמיעתי, לתהליך לימוד האותיות האנגליות. לכל אות אנגלית מצאתי מילה בעברית אשר מכילה בשמה את שם האות (למשל במילה 'דינוזאור' שומעים את שם האות 'די'), ושילבתי את האות הגרפית הגדולה והקטנה בתוך האיור של אותה מילה. האותיות תמיד מופיעות בספר בצבע אדום והילדים מתרגלים לזהות את הצבע ולאתר את האותיות בעצמם. הלימוד באופן הזה מאוד אפקטיבי ובעיקר קל וחווייתי עבור הילדים".

למי הספר מיועד?

"הספר מלמד את בסיס האותיות האנגליות – שמן וצורתן. בסיס זה יעניק לילד התחלה חלקה עם ביטחון וגישה חיובית כלפי לימודי השפה החדשה בהמשך. בנוסף, לכל אות יש גם צמד משפטים משעשע בחרוזים בעברית, מה שהופך אותו גם לספר ראשית קריאה מצוין, מעבר להיותו ספר ללימוד אותיות אנגליות. הספר מיועד לילדים מגילאי גן ועד תחילת יסודי. ההמלצה העולמית הגורפת היא להתחיל לימודי שפה זרה בגיל קטן ככל שניתן, שכן בגילאים צעירים קיים זיכרון ראשוני המאפשר לילדים להטמיע שפה חדשה ללא הרבה מאמץ. גם משרד החינוך כבר הבין את זה ומתכנן לחולל מהפכה בתחום. בנוסף, הספר יעזור מאוד לילדים עם הפרעת קשב ולקויות למידה למיניהן, גם בגילאים בוגרים יותר, שכן הושם בו הרבה דגש ויזואלי בצורת סימנים וחצים על אותיות הפוכות כמו: b d, p q, M ,W, אשר נוטות לבלבל מאוד את הילדים".

איפה משרד החינוך בתמונה?

"החלום שלי הוא שמשרד החינוך יתעורר ויבין שהמציאות השתנתה, ושהוא צריך להתאים את עצמו לילדים מהדור החדש. שיטת לימוד בעל פה הייתה אולי נכונה בעבר, אולם הילדים של היום הם ילדים שונים. אין להם הרבה זמן פנוי, סף הגירוי שלהם מאוד גבוה והם משתעממים בקלות. במקום לאבחן כל ילד שני במדינה עם הפרעת קשב וריכוז, כי הוא קצת משתעמם ומפריע בכיתה, שפשוט ישנו את השיטה וירתמו את הילדים דרך סקרנות ועניין לתהליך הלמידה".

מה הלאה?

"בימים אלו ממש יצרתי חוברת חדשה בה הילדים יוכלו לצבוע את האיורים מתוך הספר ולתרגל את כתיבת האותיות האנגליות".

להזמנות ניתן להתקשר או לשלוח הודעה לסטפני בנייד 052-5092662.

מאת: מערכת אול אין | צילום: גל ברף

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

Comments are closed.

תפריט