ALLIN > חדשות > חדשות תחבורה ואיכות הסביבה > מאבק משותף: עיריית כפ"ס והשכונות הירוקות נגד מפעל בראון

מאבק משותף: עיריית כפ"ס והשכונות הירוקות נגד מפעל בראון

מאבק משותף: עיריית כפ"ס והשכונות הירוקות נגד מפעל בראון

עיריית כפר סבא הודיעה אתמול (16 ביולי) כי היא יוצאת למאבק משותף עם נציגי השכונות הירוקות בעיר לשלילת רישיון העסק של מפעל בראון, השוכן בשולי העיר מצפון לשכונה הירוקה. זאת לאחר פגישה שקיים מנכ"ל עיריית כפר סבא איתי צחר עם מספר נציגי עירייה ונציגי היחידה האזורית לאיכות הסביבה ביחד עם ועד השכונה הירוקה, נציגות התושבים לטיפול במפגע בראון, והנהגת ההורים בארבעת בתי הספר בשכונות הירוקות 60 + 80 (לאה גולדברג, ש"י עגנון, רחל המשוררת וביה"ס הירוק), וכן נציגות ועדי גני הילדים בשכונות הירוקות.

הרקע לפגישה הוא דו"ח של המשרד להגנת הסביבה ממנו עולה כי בבדיקות סביבתיות שנערכו בכפר סבא בחודש מאי האחרון נמצא ריכוזים של פורמאלדהיד, המוגדר כחומר מסרטן, "גבוהים מערך היעד". לפי הדו"ח, מקור תאורטי אפשרי לפורמאלדהיד הינו מפעל בראון. בהמלצות הדוח נכתב כי יש צורך לבדוק האם המפעל אכן עלול לגרום לזיהום זה, וכי יש לבצע בדיקות חוזרות בבית הספר עם דגש על פורמאלדהיד.

בפגישה הוחלט על פתיחת מאבק משותף לשלילת רישיון העסק למפעל, "וזאת בשורת צעדים אל מול המשרד להגנת הסביבה שהוא הסמכות הבלעדית לנושא זה", כפי שנמסר מעיריית כפר סבא. עוד נמסר כי לצורך כך יבוצעו מספר פעולות יזומות כגון, ביצוע בחינה מעמיקה של הממצאים בדו"ח המשרד להגנת הסביבה. עוד נמסר כי ממצאי הדו"ח יועברו באופן מיידי לבדיקת ד"ר רבקה שפר, הממונה על בריאות הציבור במשרד הבריאות, ויתבצע מעקב על קבלת התייחסות.

מנכ"ל העירייה, איתי צחר, מסר: "אנו יוצאים כעת למאבק משותף יחד עם תושבי העיר לשלילת רישיון העסק של מפעל בראון, ואנו נפעל בנחישות בכל האמצעים שעומדים לרשותנו. הדו"ח האחרון של המשרד להגנת הסביבה מציג נתונים מדאיגים עד מאוד, וזאת לאור סמיכותו של המפעל אל מוסדות חינוך ובתי התושבים. אני דורש מהמשרד להגנת הסביבה להזמין את בעלי המפעל לשימוע בהקדם האפשרי ולבצע חקירה מעמיקה בנושא השימוש בחומר פורמאלדהיד לרבות: בדיקת רישומים, מחסנים וכל הנדרש לבירור העניין".

איריס ליטמן-ברלס, דוברת המאבק, מסרה: "אנו עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם העירייה ומאמינים שרק בכוחות משותפים של העירייה ועדי השכונות, יו"ריות ארבעת בתי הספר, ועד הפעולה וועד הגנים נגיע לתוצאות. ברור כי כל עוד לא יסולק המפגע ובריאות ילדינו לא תהיה בסכנה, וכמו כן יבוצע ניטור קבוע לפורמאלדהיד לצורך מניעת הישנות המפגע, לא נפתח את שנת הלימודים כסדרה בשכונות הירוקות".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "ממצאי הבדיקות הסביבתיות בשכונת 'כפר סבא הירוקה' הציגו ריכוזים הנמוכים מערכי הסביבה, קרי תקני איכות אוויר. עם זאת, כפי שקורה במקומות שונים בארץ, נתקבלו ריכוזי פורמאלדהיד הגבוהים מערכי היעד היממתיים, המהווים ערכים אליהם המדינה שואפת. מקור אפשרי לכך שאותו בוחן המשרד לפליטת ריכוזי הפורמאלדהיד בסביבה, הוא מפעל מזון לבעלי חיים באזור, מאחר ופורמאלדהיד משמש לטיפול נגד זיהום במזון לבעלי חיים. המשרד להגנת הסביבה ימשיך ויערוך בדיקות נוספות בשכונת המגורים, בדגש על בדיקות פורמאלדהיד. בנוסף, יבדוק המשרד אם מפעל המזון עלול לגרום לריכוזים אלה בסביבה באמצעות בחינת היתרי הרעלים, סיורים ובדיקות במפעל".,

מחברת בראון נמסר בתגובה: "לחברת בראון אין אלא להצר על כך ש'אול אין השרון' בחר לשמש כלי שרת בידי גורמים אינטרסנטיים המנהלים מסע הכפשות מתמשך נגד חברת בראון, אשר מבוסס על בדיות ואין לו כל אחיזה במציאות. ראשית, בניגוד לנטען, בבדיקות שקיים המשרד להגנת הסביבה בחודש מאי 2018 נמצא כי ריכוזי הפורמאלהיד שנוטרו בביה"ס לאה גולדברג נמוכים בכ- 50% מהערכים הקבועים בדין כערכים מותרים וסבירים. שנית, ריכוזי הפורמאלהיד הנפלטים מהארובות במפעל בראון הינם מזעריים, ועומדים בכל התקנים המחמירים ביותר, וזאת כפי שעולה בבירור גם מבדיקות שנערכות מעת לעת בארובות של מפעל בראון.

"משאלו פני הדברים קשה שלא לתמוה מדוע מועלות רמיזות חסרות כל בסיס, המבקשות ליצור קישור בין חברת בראון לבין ריכוזי הפורמאלהיד (התקינים) שנוטרו, וזאת בשעה שבסמוך למכון התערובות מצויים שלל גורמים תעשייתיים וחקלאיים, להם פוטנציאל גבוה עשרות מונים לפליטת פורמאלהיד, ובהם עסקים בתחום הצבע והעץ, וכן רפתות, לולים, וגידולים חקלאיים, אשר רובם עושים שימוש בחומרים מבוססי פורמאלהיד.

"טוב יעשו המשרד להגנת הסביבה ועיריית כפ"ס אם יבדקו בראש ובראשונה מקורות פוטנציאליים אלו, אשר לא ברור מתי נבדקו פליטות הפורמאלהיד מהם (אם בכלל), וזאת בשונה מחברת בראון, אשר פועלת בהתאם לסטנדרטים המחמירים ביותר ואשר מעבירה למשרד להגנת הסביבה את נתוני הפליטות מארובותיה ומעולם לא נמצאה חריגה כלשהי בפליטת הפורמאלהיד (המזערית כאמור) מארובותיה".

מאת: נאוה טלהון | צילום: ליאור בן פרץ, תושב השכונה הירוקה כפ"ס

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

Comments are closed.

תפריט