ALLIN > בחירות 2018 > הכר את המועמדים... > צביקה צרפתי בראיון מיוחד: אני מתכנן לכהן כראש עיר רק קדנציה אחת

צביקה צרפתי בראיון מיוחד: אני מתכנן לכהן כראש עיר רק קדנציה אחת

צביקה צרפתי בראיון מיוחד: אני מתכנן לכהן כראש עיר רק קדנציה אחת

לפני כחצי שנה נכנס צביקה צרפתי ללשכת ראש העיר בתנאים לא פשוטים: רוב מובהק של חברי המועצה (14 תומכים, שלושה נמנעים ומתנגד אחד בלבד) מינה אותו לתפקיד, לאחר שיהודה בן חמו – שצרפתי שימש כסגנו ובן בריתו הפוליטי במשך שמונה שנים – נאלץ להתפטר על רקע כתב אישום שכלל עבירות של מרמה והפרת אמונים.

כחודש וחצי לפני כן הודיעה מנכ"לית העירייה הוותיקה אושרת גני גונן (שמתמודדת היום על ראשות המועצה האזורית דרום השרון) על פרישתה מהתפקיד. צרפתי, קרוב לוודאי, קיווה להיכנס לתפקיד בנסיבות פחות מטלטלות.

"עברנו שנה מאתגרת", הוא הודה בישיבת המועצה לאחר מינויו הרשמי. "יהיו וויכוחים, אך חשוב מאוד שנוביל את העיר הזאת יחד. אני אעשה את הכל כדי להוביל את כפר סבא ביושרה, בחוכמה מקצועית ובדרך הטובה ביותר".

לפני כשלושה שבועות, לאחר שהות ארוכה ושמועות בדבר מגעים מול מועמדים אחרים, ראש העירייה המכהן השיק את קמפיין הבחירות שלו, והודיע כי הוא מתכוון לרוץ לקדנציה נוספת. האם צרפתי עמד בהבטחה שניפק עם כניסתו לתפקיד, והצליח להוביל את העיר "בדרך הטובה ביותר"? אם תשאלו אותו, התשובה כמובן חיובית: "עצם העובדה שהצלחתי להוביל את העיר הזו ללא משברים, ולנהל קואליציה יציבה בתקופה רגישה ומורכבת, היא הישג מהותי בכל קנה מידה".

עשית גם טעויות? משהו שאתה מתחרט עליו?

"כמו כל אדם, אולי אני עושה טעויות אבל גם יודע ללמוד מהן. באופן כללי, אין אצלי חרטות ולא זכורה לי טעות דרמטית שביצעתי כראש עיריית כפר סבא".

מה הדבר הראשון שתעשה אם תיבחר?

"אקים קואליציה יציבה, שתאפשר להוביל את העיר להישגים נוספים ולשמור על הצביון הקהילתי שלה".

יש לך מילה טובה על אחת או אחד מיריביך?

"יש לי כבוד לכולם, אבל אני מתעסק בעצמי ולא מנתח אחרים".

צרפתי והנהגת ההורים

אתה סופג לא מעט ביקורת מאז כניסתך לתפקיד. איך מתמודדים?

"עברתי בחיים שלי כלי כל כך הרבה דברים, כך שלמדתי לספוג ביקורת, להתמודד איתה ולעיתים גם ללמוד ממנה. אחרי שנים רבות במערכת הציבורית אתה מפתח חסינות מדברים שכאלה. אני אדם די חזק ברמה הנפשית ואין לי בעיה מיוחדת לעמוד תחת ביקורת".

לקח לך לא מעט זמן להכריז על ההתמודדות. מה הסיבה?

"בעיקר זוגתי, מינה, שנפטרה למרבה הצער לפני כשלושה חודשים. הייתה לה מחלה סופנית וחשבתי שזה לא נכון להכריז על ההתמודדות שלי בעיתוי הזה. אני ומינה שוחחנו לא פעם על האפשרות שאתמודד בבחירות הקרובות. היא תמיד עודדה אותי ואמרה 'אני מאחוריך'. מבחינה מסוימת, ההחלטה להתמודד לתפקיד היא קיום הצוואה שלה".

מתחרים מולך יריבים לא פשוטים כמו יוסי סדבון, שבא עם רזומה מכובד ונהנה ממוכרות ציבורית.

"אין לי רגשי נחיתות מול אף אחד. אני ראש עיר מכהן וגם לי יש רזומה מכובד. אני בהחלט מאמין שאוכל לנצח ושהציבור ישפוט את הרזומה שלי ביום הבחירות".

נכנסת לתפקיד אחרי שיהודה בן חמו נאלץ להתפטר עקב כתב האישום. היית סגנו ובן בריתו במשך שמונה שנים. אני מניח שלא היה לך קל להחליף אותו.

"זה לא היה קל. כפי שציינת, היינו שותפים לדרך הרבה מאוד שנים. בסופו של דבר, כל אדם הוא אישיות בפני עצמה. גם היום, חרף כתב האישום, אני חושב שיהודה היה ראש עיר טוב שקידם את העיר הזו במשך 14 שנים. אני מקווה, קודם כל בשבילו, שייצא זכאי אבל מי שיכריע זה רק בית המשפט".

אתה מאמין בחפותו?

"אני לא עוסק בזה. בית המשפט יכריע".

אנשים יכולים לתהות: איך הוא היה לידו כל כך הרבה שנים ולא הבחין שמשהו לא כשורה?

"כפי שאמרתי, כל אחד הוא אישיות בפני עצמה. אני ויהודה שיתפנו פעולה בניהול השוטף של העיר. מנקודת מבטי, הכל היה תקין ולא ראיתי שום רבב בהתנהלות. בדברים אחרים, שלא הייתי שותף להם – ולא בכל דבר הייתי מעורב – אני לא יודע לומר מה היה. אני מקווה ורוצה להאמין שהכל התנהל כשורה. גם בני זוג שחיים באותו הבית לא תמיד יודעים הכל אחד על השנייה".

אתם עדיין בקשר?

"אנחנו לא בקשר קרוב לשנה וחצי".

בהשקת הקמפיין אמרת "אני לא רוצה שכפר סבא תהיה כמו תל אביב". מה רע בתל אביב?

"אין רע בתל אביב אבל יש לה אופי אחר. לתפיסתי, כפר סבא צריכה לשמור על צביונה הכפרי-קהילתי, בלי מגדלים במרכזה, אלא רק היכן שאפשר במעטפת העיר. כפר סבא היא הבית שלי ואני רוצה שהעיר הזו תהיה בית גם לילדיי ולנכדיי. צריך לשמור על אופייה הכפרי-הקהילתי של העיר, כשראש העיר מדבר עם כל התושבים שלה בגובה העיניים. כפר סבא היא עיר מיוחדת שאינה זהה לערים גדולות אחרות, וטוב שכך".

בוא נדבר על זיהום האוויר. הבטחת שתילחם בכך ועיריית כפ"ס אכן נרתמה למאבק של תושבי השכונות הירוקות נגד מפעל בראון. אתה יכול להתחייב שהמפעל שגורם לזיהום יועתק למקום אחר?

"אני עושה את הכל בכדי שהמפעל יועתק. עיריית כפר סבא אינה בעלת השטח ואין לנו סמכות להביא לסגירת המפעל. לראיה, בית המשפט והמשרד להגנת הסביבה לא אפשרו לעשות זאת. אני יכול להגיד שאנחנו עושים הכל ונמשיך לפעול בכל האמצעים הדרושים כדי שמפעל בראון יועתק למקום אחר".

כבר שנים שתושבי כפר סבא סובלים מעומסי התנועה.

"גם בעניין הזה אין פתרון קסם. אני רואה מועמדים אחרים שעוסקים בפיזור סיסמאות".

יובל לוי הציג תוכנית מפורטת בנושא התחבורה.

"אני לא רוצה לדבר על אנשים אחרים. אני מתבטא בצורה הכי אמיתית – עומסי התנועה לא ייפתרו ביום אחד. בכל עיר מודרנית יש תופעה של פקקים. ייתכן שיש מקום לבסס בכבישים בכפר סבא תנועה חד-סטרית, כפי שנהוג בערים רבות באירופה. לגבי היציאות מהעיר, אני מברך על פתיחת כביש 531 ואלחם על כך שכביש העוקף הצפוני, שירד מהפרק לפני כמה שנים, יוחזר לשולחן הדיונים. מי שמבטיח שאם הוא ינהיג את העיר ייעלמו הפקקים מכפר סבא, או שאין לו שום הבנה בתחבורה או שהאיש מוכר אשליה לתושבים".

יש הרבה ביקורת על תוכנית המתאר 2035. אם תיבחר, איך תטפל בנושא?

"אמנם קשה לראות עליי, אבל אני קצת מחייך למשמע הביקורת. את התוכנית הזו הכינו מיטב המוחות של מדינת ישראל, כמו למשל פרופסור אלי פירסט – אדם שמוביל הרבה תוכניות מתאר במדינת ישראל. אמרתי בכמה הזדמנויות, וזה מופיע גם בפרוטוקולים של ישיבות המועצה – מי שייבחר לראשות העיר ייקח את התוכנית הזאת כי היא מחויבת המציאות. אז אולי יזוז בניין מצפון העיר לדרומה, אבל אלו ניואנסים קטנים. מדובר בתוכנית מתאר כוללנית, ומי שלא אישר אותה חטא כלפי העיר. חשוב להדגיש שלוועדה המקומית מוקנית הסמכות להחליט מה היא רוצה לעשות בכל תא שטח. התוכנית לא סגורה, ואם נדרשים שינויים יש אפשרות לבצעם".

המתחרה שלך יובל לוי גם הציע לבנות אצטדיון כדורגל חדש במקום "לויטה" המיושן. תגובתך?

"הרעיון לא הומצא על ידי יובל לוי. אנחנו יזמנו אותו כבר בקדנציה הקודמת, בזמן ששימשתי כסגן ראש העיר. אנחנו חשבנו שאפשר לקדם תוכנית שתעלה לקופת העירייה כ-40 מיליון שקל. ככל שהתקדמנו, ראינו שמדובר בעלות גבוהה בהרבה, שיכולה להגיע ל-150 מיליון. לעיריית כפר סבא אין אפשרות להשקיע סכום שכזה לטובת אצטדיון כדורגל, וגם אם ניקח הלוואות זה יצטרך לבוא על חשבון פרויקטים אחרים. על כל פנים, קיימת תוכנית מוכנה לבניית האצטדיון החדש. הקפאתי אותה לאור הסיבות שציינתי. אני לא אומר לרגע שכדורגל איננו חשוב. עם זאת, לי, כראש עיר, יותר חשוב לשפץ את בתי הספר הישנים, כדי שתהיה לתלמידים בכפר סבא סביבת לימודים מיטבית".

זה בהכרח בא אחד על חשבון השני?

"התקציב שלנו מוגבל ואין ברירה אלא לתעדף דברים".

ומה לגבי שדרוג האצטדיון הקיים?

"במשך שמונה שנים החזקתי בתיק הספורט ותאמין לי שבחנתי הכל. אני לא חוסך בעניין הזה. כמחזיק תיק הספורט, הקציתי למעלה מ-150 מיליון שקל עבור אולמות חדשים. בימים אלו אנחנו משדרגים את אצטדיון האתלטיקה, ורק לאחרונה השקענו שמונה מיליון שקל כדי להוסיף דשא סינתטי לשלושה מתחמי אימונים של קבוצות הנוער בעיר. איפה שיש צורך, אני לא מהסס להשקיע. בנקודת הזמן הנוכחית, אצטדיון כדורגל חדש לא נמצא בראש סולם העדיפויות".

פתיחת קמפיין הבחירות. צילום: תומר פלג

אדם מאופק, צרפתי. גם כשהרוחות מתלהטות בישיבות מועצה, עניין די שכיח, הוא כמעט תמיד יפגין שלוות נפש וישמור על פני פוקר. כך היה גם במהלך הראיון, אבל פעם אחת ראש העיר השתנק ודמעות נקוו בעיניו. כאשר שאלתי איך הוא מתמודד עם אובדנה של זוגתו, מינה, שנפטרה כאמור ממחלה קשה לפני שלושה חודשים.

"התמודדות קשה מאוד", הוא אומר בקול חנוק. "הייתה לנו זוגיות משלימה ומאוד מאוד מיוחדת. מינה הייתה אישה נפלאה ומיוחדת. כן, בסוף היום אני חוזר לבית ריק. כלומר, הרבה פעמים ילדיי האהובים בבית אבל זה לא אותו הדבר. חיינו יחד 23 שנים. היינו מדברים על הכל ופתאום כבר אין לך שותף לחיים. אובדן קשה ביותר".

תמיד חלמת להיות ראש העיר?

"ממש לא. אני דור שלישי למייסדי אגד. סבא שלי ייסד את הקואופרטיב. התחלתי כנהג ולאט לאט עליתי בסולם הניהולי. ההיסטוריה לקחה אותי למקומות שלא חשבתי שאגיע אליהם, אבל במבט לאחור אני שמח על כך שהגעתי לאן שהגעתי. אגב, אני עדיין חבר אגד בחופשה ללא תשלום. למדתי שבפוליטיקה אתה אף פעם לא יודע מתי הסיפור ייגמר. תמיד טוב לשמור איזו אופציה בצד".

איפה נראה אותך בעוד 15 שנים?

"אני מניח שתראה אותי בפנסיה, עם הנכדים מסביבי. אני נמצא במגזר הציבורי בערך עשר שנים, כשרוב הזמן הזה שימשתי כסגן ראש העיר. נכון לעכשיו, אני מתכנן לכהן כראש עיר רק קדנציה אחת".

תיזהר, הכול נשמר בארכיון. חשבת פעם ללכת לפוליטיקה ארצית?

"מעולם לא. העשייה בעיר הרבה יותר משמעותית. כפר סבא היא הבית שלי ולכן, בסופו של דבר, אני פועל עבור תושביה אך גם עושה לביתי. הקריירה הפוליטית שלי צפויה להסתיים בכפר סבא".

מאת: תומר פלג | צילום: רמי זרנגר

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

Comments are closed.

תפריט